Trening z piłką lekarską. Jak go wykonywać?
Czy trening z piłką lekarską kojarzy ci się wyłącznie z nudnymi ćwiczeniami na lekcjach wychowania fizycznego? Najwyższa pora to zmienić! To wszechstronne narzędzie treningowe jest dzisiaj bowiem powszechnie stosowane w ćwiczeniach fitness czy siłowych, a nawet w sportach walki, a dzięki swojemu rozmiarowi i mobilności może być używane w domu, na siłowni czy gdziekolwiek zechcesz. W poniższym artykule opowiemy ci o szeregu korzyści płynących z trenowania z piłką lekarską i przedstawimy kilka przykładów ćwiczeń, które możesz włączyć do swojego planu treningowego.
Czym jest piłka lekarska?
Kiedyś używali jej głównie fizjoterapeuci podczas sesji rehabilitacyjnych, jednak dziś piłka lekarska ma znacznie więcej zastosowań. Piłka lekarska jest wykonana ze skóry syntetycznej lub naturalnej, a jej ogromną zaletą jest to, że można dowolnie wybierać jej wagę (najczęściej od 1 kg do nawet 10 kg). Niektóre rodzaje piłek są w środku puste, inne zawierają w sobie specjalne wypełniacze. Istnieją również wygodne wersje piłek z uchwytami. Trening z piłką lekarską jest przykładem treningu funkcjonalnego, czyli takiego, który wykorzystuje naturalne ruchy i pozycje ciała, niezbędne przy wykonywaniu codziennych czynności,np. podnoszenie, przyciąganie, chwytanie, skręty, przysiady, wznosy rąk itp.
Trening z piłką lekarską – dlaczego warto?
Trenowanie z piłką lekarską przynosi wiele korzyści. Poniżej wymieniamy tylko niektóre z nich:
- Wzmocnienie mięśni – tego typu trening angażuje różne grupy mięśniowe, dlatego wykonując go regularnie, można skutecznie wzmocnić całe ciało. Szczególnie dobrze sprawdza się to w przypadku mięśni brzucha.
- Urozmaicenie treningu – wprowadzenie do swojego planu treningowego ćwiczeń z piłką lekarską to sposób, by urozmaicić codzienną formę aktywności. Na przykład podczas ćwiczeń siłowych piłka lekarska może z powodzeniem zastąpić hantle. Piłka lekarska przyda się również tym osobom, które chciałyby od podstaw zbudować swoją „bazę” siłową, zanim rozpoczną bardziej wymagające ćwiczenia na siłowni.
- Poprawienie koordynacji ruchowej, równowagi i precyzji – poszczególne ćwiczenia wykonywane z piłką lekarską, takie jak skręty tułowia, przysiady czy rzuty, rozwijają ogólną sprawność fizyczną. Piłka lekarska może być również przydatna podczas treningu na niestabilnym podłożu.
- Przygotowanie motoryczne sportowców – trening z piłką lekarską można ukierunkować na budowanie konkretnej cechy motorycznej, co pomaga w budowaniu skoczności, dynamiki czy wytrzymałości, przydatnych w różnych dyscyplinach sportowych.
Przykłady ćwiczeń z piłką lekarską
Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha:- brzuszki – połóż się na plecach z ugiętymi kolanami, a piłkę lekarską trzymaj w rękach wyciągniętych nad głową. Wykonując brzuszki z piłką lekarską, staraj się trzymać ręce prosto;
- skręty tułowia z piłką – stań prosto i wyciągnij przed siebie ręce z piłką lekarską na wysokości klatki piersiowej. Wykonuj skręty tułowia, starając się przy tym nie zmieniać pozycji bioder oraz nóg;
- unoszenie kolan do brzucha – stań prosto, a ręce z piłką lekarską unieś nad głowę. Ugnij jedną z nóg w kolanie i unieś ją, jednocześnie przyciągając piłkę w stronę kolana. Następnie powtórz ćwiczenie na drugą nogę.
- wall ball – wykonaj głęboki przysiad z piłką, a po wyjściu w górę wypchnij piłkę sprzed klatki piersiowej tak, aby odbiła się od ściany. Łapiąc ją, zejdź do kolejnego przysiadu;
- wyrzut piłki jednorącz – stań przed ścianą, a następnie wyrzuć piłką w jej stronę, tak jak przy zadawaniu ciosu. To ćwiczenie polecane jest zwłaszcza bokserom lub innym sportowcom trenującym sporty walki.
Trening funkcjonalny z piłką lekarską – podsumowanie
Trening z piłką lekarską może być świetnym sposobem na urozmaicenie planu treningowego, wzmocnienie mięśni, poprawę koordynacji ruchowej czy zwiększenie ogólnej sprawności.Warto dać szansę przyrządom do ćwiczeń ze szkolnych lat! Dołącz do naszej sieci fitness, kup swój karnet na siłownię już dziś!