Co daje trening siłowy?
Jeszcze jakiś czas temu trening siłowy kojarzył się głównie z osobami trenującymi zawodowo oraz kulturystami. Jednak w ostatnim czasie spojrzenie na ten rodzaj aktywności fizycznej mocno się zmienia i coraz więcej osób zaczyna interesować siętreningiem z obciążeniem. Na siłowniach widać większy ruch, dodatkowo przybywa nie tylko trenujących mężczyzn, ale zmienia się również liczba kobiet rozpoczynających przygodę z ciężarami. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania, które zapewne pojawią się u osób nowych w świecie sztang i martwych ciągów.
Korzyści, czyli co daje trening siłowy?
Trening z obciążeniem to rodzaj sportu, który niesie ze sobą bardzo dużo korzyści. Włączenie treningu siłowego do swojego planu treningowego ma ogromny wpływ na podniesienie jakości życia. Główne korzyści, o których warto wiedzieć to:
- wysmuklenie oraz wzmocnienie sylwetki;
- więcej siły - to aspekt, który wbrew pozorom przydaje się w życiu codziennym, zwykłe czynności staną się dużo łatwiejsze;
- lepszy nastrój, większa odporność na stres;
- mocniejsze kości - ćwiczenia z obciążeniem wpływają na zwiększenie gęstości kości, co z kolei przekłada się na ich mniejszą podatność na złamania i urazy;
- mniejsze ryzyko kontuzji - mocne mięśnie, gęste kości oraz świadomość własnego ciała sprawiają, że zagrożenie kontuzją jest zdecydowanie niższe;
- lepsza postawa ciała - silne mięśnie pleców, otwarta klatka piersiowa
Czy trening siłowy spala tłuszcz?
Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wszystko dlatego, że regularnie wykonywany trening siłowy w złożony sposób oddziałuje na organizm. Po pierwsze wpływa na budowanie beztłuszczowej masy mięśniowej, stopniowo zmieniając stosunek tkanki tłuszczowej do tkanki mięśniowej na korzyść tej drugiej. Mięśnie to tkanka, która zachowuje się zupełnie inaczej niż tłuszcz- jest ona bardziej „wymagająca” kalorycznie! A zatem, im więcej mięśni, tym więcej kalorii będzie zużywać ciało. Mówiąc inaczej - wzrośnie Twoja PPM (podstawowa przemiana materii) i przy zachowaniu takiej samej diety wydatki kaloryczne będą większe, co przełoży się na redukcję tkanki tłuszczowej. Przeliczając, 1 kilogram mięśni zużywa codziennie 120-130 kalorii, nawet w spoczynku!
Ile kalorii spala trening siłowy?
Tutaj również bardzo trudno o jednoznaczną odpowiedź, ale szacuje się, że pojedynczy trening to wydatek rzędu 200-300 kalorii. Na dokładny wynik wpływa:
- intensywność treningu siłowego – to, ile kcal spalisz będzie zależeć bezpośrednio od tego;
- masa ciała - osoby początkujące na siłowni część ćwiczeń wykonują z obciążeniem własną masą, tak więc Twoja waga będzie miała tu kluczowe znaczenie. A skąd wiedzieć, z jakim obciążeniem ćwiczyć? Koniecznie skorzystaj z treningu wprowadzającego w Zdrofit! Sprawdź też poradnik, jak zacząć ćwiczyć na siłowni.
- liczba powtórzeń i serii każdego ćwiczenia.
Myślisz, że to wszystko? Otóż nie! Trening siłowy zwiększa powysiłkowe wydatkowanie tlenu. Oznacza to, że organizm zostaje wybity ze stanu równowagi, a po bardzo intensywnym treningu powrót do niego trwa od kilku do nawet 25 godzin. Zapotrzebowanie kaloryczne w tym czasie jest zwiększone, co przekłada się na dodatkowo spalone kalorie.
Trening siłowy - ile razy w tygodniu wykonywać?
Jeśli zaczynasz ćwiczyć z ciężarami, możesz rozpocząć od dwóch treningów w tygodniu, a po jakimś czasie zwiększyć intensywność do trzech. Pamiętaj, że na samym początku należy dobrze poznać swoje ciało - kolejny trening rozpocznij, kiedy poczujesz, że organizm zregenerował się po poprzednim. Dobrym pomysłem na trening dla początkujących może być FBW (Full Body Workout), czyli ćwiczenia obwodowe angażujące wszystkie partie mięśniowe. Dopiero w późniejszym czasie warto jeden trening poświęcić jednej partii mięśni. Dobry plan treningowy to klucz do skutecznej pracy nad swoim ciałem. Trenerzy ze Zdrofit mogą taki dla Ciebie przygotować.